تلفن تماس: 22 14 42 35 - 051

5 دلیل خرابی زودهنگام باتری موتورسیکلت

5 دلیل خراب شدن سریع باتری موتورسیکلت

تا حالا شده از خودتون بپرسین که چرا باتری‌ای که برای موتورسیکلت‌‌تون تهیه می‌کنید سریع خراب میشه؟ خوب ما توی این مقاله آموزشی 5 دلیل از دلایل ممکنه را برای شما شرح داده‌ایم.

امیدواریم با خوندن این مقاله راه‌کاری را برای کاهش هزینه‌های جانبی شما آموزش داده باشیم.

1. بارگیری بیش از حد باتری

اضافه بار بیش از حد باتری توسط لوازم جانبی بیش از حد و نامناسب باعث کاهش طول عمر آن می‌شود. برای اینکه موتورسیکلت به این مشکل دچار نشود لازم است ولتاژ و آمپراژ باتری با کارکرد موتور و سایر لوازم جانبی را مورد بررسی قرار دهید. اگر وسیله‌ای ولتاژ و آمپراژ متفاوت با باتری وسیله نقلیه داشته باشد ممکن است آن‌ها قادر به هماهنگی با یک‌دیگر نباشند.
برخی از لوازم جانبی اضافی در موتورسیکلت از باتری انرژی زیادی می‌گیرند، به همین دلیل بهتر است برای افزایش طول عمر و بهبود کارکرد باتری به این نکته توجه داشته باشید و آن‌ها را کاهش دهید.

مسافت طولانی
چکاپ به موقع موتورسیکلت بعد از پیمودن مسافت‌های طولانی

2. اشکال در تنظیم کننده ولتاژ

بروز این مشکل در موتورسیکلت‌هایی که مسافت طولانی را پیموده‌اند رایج‌تر است. این اتفاق تنظیم کننده‌های ولتاژ باتری موتور را دچار مشکل می‌کند. به همین دلیل لازم است تمام اتصالات از رگولاتور تا آلترناتور (دینام) بررسی شود تا اطمینان حاصل کنید که موتور از وضعیت مطلوبی برخوردار است. اگر هر کدام از آن‌ها نیاز به تعویض دارند با بررسی مرتب برای جایگزینی این قطعات اقدام نمائید.

مشکل در اتصال بدنه
اتصال معیوب بدنه باعث کاهش عمر باتری می‌شود.

3- مشکل در اتصال بدنه

یکی دیگر از دلایل خرابی عمده در باتری‌ها اتصال ضعیف زمین بین قاب و باتری است. این مسئله‌ای است که می‌تواند از شارژ مناسب آن جلوگیری کند. برای اطمینان از اتصال مناسب آن‌ها لازم است آن را با دقت بررسی کنید. در صورت لزوم برای تمیز کردن اتصالات از سنباده سبک و یا برس‌های نرم استفاده کنید.

4- نشتی در مدار

نشتی در مدار می‌تواند باعث شود که شارژ باتری به سرعت تخلیه شود. برای بررسی این مشکل لازم است کابل منفی باتری را برداشته و یک ولت متر را بین بدنه و ترمینال منفی باتری قرار دهید. در حالت ایده آل ولت متر عدد صفر را نشان می‌دهد. با این حال اگر عددی غیر از صفر نشان داده شد بهتر است موتورسیکلت را به یک تعمیر کار متخصص نشان دهید تا برای تعمیر به موقع آن اقدام شود.

گرما و لرزش
گرما و لرزش زیاد یکی دیگر از عوامل کوتاه شدن عمر باتری می‌باشد.

5- گرما و لرزش

بسیاری از موتورسیکلت‌ها نمی‌توانند گرما و لرزش مداوم را تحمل کنند. حتی اگر از باتری به طور صحیح مراقبت کنید این موارد می‌تواند طول عمر باتری را کاهش دهد و به قسمت داخلی آن آسیب برساند. بنابراین برای افزایش طول عمر باتری سعی کنید این موارد را حذف کنید.

همچنین اگر تمایل و علاقه بیشتری نسبت به یادگیری روش‌های مراقبت از باتری موتورسیکلت‌تون دارید می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

محتوای جدول