تلفن تماس: 22 14 42 35 - 051

نکات کلیدی برای مراقبت از باتری موتورسیکلت

نکات کلیدی برای مراقبت از باتری موتورسیکلت

به عنوان یک علاقه‌مند به موتورسیکلت، حتما می‌دانید که باتری موتورسیکلت شما شریان حیاتی سیستم الکتریکی آن است. مراقبت و نگه‌داری صحیح از باتری موتورسیکلت برای اطمینان از طول عمر و عمل‌کرد مطلوب آن ضروری است. در این مقاله نکات ارزشمندی را بررسی خواهیم کرد که به شما در مراقبت بهتر از باتری موتورسیکلت و حفظ آن در شرایط عالی کمک می‌کند.

1- نوع مناسب باتری را انتخاب کنید.

وقتی صحبت از باتری‌های موتورسیکلت می‌شود، انواع مختلفی مانند باتری‌های سرب اسیدی معمولی و باتری‌های AGM بدون نیاز به تعمیر و نگه‌داری وجود دارد. هر نوع از این باتری‌ها مزایا و ملاحظات خاص خود را دارد. هنگام انتخاب باتری مناسب برای موتورسیکلت خود، عواملی مانند دوام، الزامات نگه‌داری و عمل‌کرد را در نظر بگیرید.

ترمینال آسیب دیده با سولفات
ترمینال آسیب دیده با سولفات
2- ترمینال‌های باتری خود را تمیز نگه دارید.

یکی از عوامل اصلی مشکلات مربوط به باتری، ترمینال‌های کثیف یا آسیب دیده با سولفات و یا بخارات اسید است. به طور مرتب پایانه‌های باتری را بازرسی و تمیز کنید تا از اتصال مناسب اطمینان حاصل کنید. از مخلوط جوش شیرین و آب برای تمیز کردن پایانه ها به آرامی استفاده کنید. پس از تمیز کردن، یک لایه نازک از وازلین را بر روی ترمینال‌ها بمالید تا از خوردگی بیشتر جلوگیری شود و ترمینال‌ها رسانایی بهتری داشته باشند.

 

کمبود سطح الکترولیت در باتری‌های قدیمی
کنترل کمبود سطح الکترولیت در باتری‌های قدیمی

 

3- سطح الکترولیت را بررسی نمائید. (برای باتری‌های سرب اسیدی قدیمی)

اگر باتری سرب اسیدی معمولی دارید، مهم است که سطح الکترولیت را به طور مرتب بررسی کنید. این باتری‌ها معمولاً دارای درپوش‌های قابل جابه‌جایی هستند که به شما امکان دسترسی به سلول‌ها را می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که سطح الکترولیت بالاتر از حداقل سطح نشان داده شده روی باتری باشد. در صورت لزوم، سلول‌ها را با آب مقطر تا سطوح مناسب پر نمائید.

توجه به میزان شارژ باتری
باتری‌ای که کاملا شارژ باشد، حدود 12.5 الی 12.8 ولت را نشان می‌دهد و همانطور که می‌بینید این باتری تقریبا باتری مرده به حساب می‌آید.
4- در صورت نیاز باتری را شارژ نمائید.

برای سالم نگه‌داشتن باتری موتورسیکلت خود، شارژ مناسب آن بسیار مهم است. اگر متوجه نشانه‌هایی از ضعف باتری خود شدید، مانند مشکل در راه‌اندازی موتورسیکلت یا چراغ‌های کم نور، وقت آن است که آن را دوباره شارژ کنید. با استفاده از یک شارژر باتری قابل اعتماد آن را به باتری موتورسیکلت خود وصل نموده و دستورالعمل‌های سازنده شارژر را دنبال کنید. از شارژ بیش از حد باتری خودداری کنید، زیرا شارژ بیش از حد باتری باعث کاهش طول عمر آن می‌شود.

5- مراقبت از باتری موتورسیکلت خود را همیشه جز امور لازمه به یاد داشته باشید.

انجام تعمیر و نگه‌داری معمول باتری کلید افزایش عمر آن است. باتری را برای هرگونه علائم آسیب یا نشتی بررسی کنید. سیم کشی‌ها و اتصالات را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها سالم و عاری از خورده‌گی هستند. علاوه بر این، مراقب وضعیت کلی باتری باشید و در صورت مشاهده هرگونه خرابی قابل توجه آن را تعویض کنید.

6- در صورت خاموشی طولانی مدت باتری را شارژ نمائید.

اگر موتورسیکلت شما برای مدت طولانی بیکار می‌ماند، برای حفظ سطح شارژ باتری، از شارژر قطره‌ای استفاده کنید. شارژرهای قطره‌ای شارژ کم و ثابتی را ارائه می‌دهند که از دشارژ خود به خودی باتری جلوگیری کرده و باتری را در شرایط خوبی نگه می‌دارد. با این حال، پیروی از دستورالعمل‌های سازنده و اجتناب از وصل نگه داشتن شارژر برای مدت طولانی بسیار مهم است.

7- به طول عمر مفید باتری موتورسیکلت خود توجه کنید.

طول عمر باتری موتورسیکلت بسته به عوامل مختلفی از جمله استفاده، نگه‌داری و شرایط محیطی می‌تواند متفاوت باشد. به طور متوسط، یک باتری خوب می‌تواند بین دو تا پنج سال دوام بیاورد. به طور منظم عمل‌کرد باتری خود را زیر نظر داشته باشید و در صورت بروز علائم خرابی یا عدم شارژ آن، آماده تعویض باتری موتورسیکلت خود باشید.

8- مراقب عوامل تاثیر گذار باشید.

عوامل خاصی می‌توانند در خرابی زودرس باتری نقش داشته باشند. دمای شدید، چه سرد و چه گرم، می‌تواند بر عمل‌کرد و طول عمر باتری تأثیر بگذارد. علاوه بر این، روشن ماندن چراغ ها یا لوازم جانبی در زمانی که موتورسیکلت در حال استفاده نیست، می‌تواند باتری را تخلیه کند. اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از باتری خود در برابر این عوامل رایج انجام دهید.

شرایط محیطی نامناسب
شرایط محیطی نامناسب از جمله سرما یا گرمای شدید از عوامل آسیب‌زا برای باتری موتورسیکلت شماست.
9- از باتری خود در برابر تنش‌های دمایی مراقبت کنید.

نوسان دمایی شدید می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر عمل‌کرد باتری موتورسیکلت شما داشته باشد. هم گرمای شدید و هم سرما می‌تواند منجر به تخلیه سریع‌تر و کاهش طول عمر کلی باتری شود. در صورت امکان، در فصل‌های گرم موتورسیکلت خود را در مکانی سایه‌دار پارک کنید تا از نور مستقیم خورشید محافظت شود. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که زمستان‌های سختی دارد، در ماه‌های سردتر که امکان استفاده از موتورسیکلت وجود ندارد باتری را در داخل خانه خود نگه‌داری کنید.

10- شارژ کامل باتری مهم است، چک کردن فراموش نشود!

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما اطمینان از شارژ کامل باتری موتورسیکلت قبل از سوار شدن بسیار مهم است. یک باتری کاملاً شارژ شده، نیروی لازم را برای روشن کردن موتور و عمل‌کرد روان همه اجزای الکتریکی فراهم می‌کند. به این موضوع عادت کنید که سطح شارژ باتری خود را قبل از خروج چک کنید. در صورت نیاز، از یک شارژر باتری قابل اعتماد برای شارژ کامل باتری خود استفاده کنید.

11- بدانید که چه زمانی زمان تعویض باتری است.

مهم نیست که چقدر باتری موتورسیکلت خود را به خوبی نگه‌داری می‌کنید، زمانی فرا می‌رسد که باتری شما نیاز به تعویض دارد. با افزایش سن باتری‌ها، توانایی خود را برای نگه‌داشتن شارژ و تامین انرژی ثابت از دست می‌دهند. به علائمی مانند کند شدن میل‌لنگ، کم شدن نورهای موتورسیکلت، یا باتری که حتی پس از شارژ مجدد نمی‌تواند شارژ را نگه دارد، توجه کنید. هنگامی که این علائم تکرار می‌شوند، نشانه روشنی است که زمان سرمایه‌گذاری برای خرید باتری جدید موتورسیکلت فرا رسیده است. شما می‌توانید مجموعه‌ای از باتری‌های با کیفیت تولید بینا باتری را در اینجا مشاهده کنید.

12- مزایای باتری‌هایی که با تکنولوژی AGM تولید شده‌اند را در نظر بگیرید.

باتری‌های AGM به دلیل مزایای بی‌شمارشان به طور فزاینده‌ای در دنیای موتورسیکلت محبوب می‌شوند. باتری‌های AGM ضد نشت اسید، بدون نیاز به تعمیر و نگه‌داری هستند، مقاومت بالایی در برابر لرزش داشته و آنها را به گزینه‌ای ایده‌آل برای موتورسیکلت تبدیل می‌کند. آنها همچنین طول عمر بیشتری نسبت به باتری‌های سرب اسیدی معمولی دارند. اگر به دنبال ارتقا یا تعویض باتری خود هستید می‌توانید لیست باتری‌های موتورسیکلت تولید بینا باتری را که با تکنولوژی AGM درست شده‌اند، از این لینک مشاهده نمائید.

13- ازتوان ذخیره‌سازی باتری‌های یدکی خود اطمینان حاصل نمائید.

اگر شما هم باتری‌های یدکی را، چه به عنوان پشتیبان و چه برای مقاصد دیگر، در دسترس دارید، نگه‌داری صحیح آنها ضروری است. باتری‌ها را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگه‌داری کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها در مکانی با تهویه مناسب نگه‌داری می‌شوند، زیرا برخی از باتری‌ها در طول فرآیند شارژ گاز منتشر می‌کنند. علاوه بر این، از نگه‌داری باتری ها در نزدیکی مواد قابل اشتعال برای کاهش خطر آتش‌سوزی خودداری کنید.

14- در صورت نیاز از یک متخصص کمک بگیرید.

اگر در مورد نحوه نگه‌داری یا عیب‌یابی صحیح مشکلات باتری موتورسیکلت خود مطمئن نیستید، همیشه عاقلانه است که به دنبال کمک‌گرفتن از یک متخصص باشید. تکنسین‌های موتورسیکلت یا متخصصان باتری، دانش و تخصص لازم برای تشخیص دقیق مشکلات باتری و ارائه راه حل های مناسب را دارند. در صورت مواجهه با مشکلات مداوم مربوط به باتری، از تماس با آنها دریغ نکنید.

جهت مطالعه این مقاله به زبان اصلی می‌توانید به این لینک مراجعه نمائید.

جهت مطالعه اخبار و مقالات دیگر ما می‌توانید به این لینک مراجعه نمائید.

 

محتوای جدول