تلفن تماس: 22 14 42 35 - 051

چطور عمر باتری UPS خود را افزایش دهیم؟

چطور عمر باتری UPS خود را افزایش دهیم؟

باتری و دستگاه‌های یو پی اس (UPS) یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که می‌توانید برای کار و سرگرمی بدون وقفه انجام دهید.

دلیل‌های زیادی می‌تواند شما را به این خرید سوق دهد اما یکی از مهم‌ترین دلایل این است که: دستگاه و باتری UPS می‌تواند از خاموش شدن ناگهانی سیستم شما در اثر قطع برق آن هم زمانی که ساعت‌ها وقت را صرف کرده‌اید برای انجام کارهای روزمره مثل طراحی، برنامه نویسی، تماشای فیلم و یا رساندن یک مرحله از بازی به پایان و ذخیره کردن مراحل پیشرفت آن جلوگیری نماید.

همچنین دستگاه‌های UPS جدید از دستگاه‌ های متصل شما در نوسانات برق مثل افت و یا افزایش ولتاژ نیز محافظت می‌کند. اما یک دستگاه یو پی اس به اندازه کیفیت باتری آن خوب است. اگر باتری شما در وضعیت خوبی قرار نداشته باشد، منبع تغذیه شما به سرعت شروع به کاهش انرژی ذخیره شده می‌کند. سلامت باتری یو پی اس همچنین در محافظت از وسایل شما در برابر نوسانات برق فوق‌الذکر نقش دارد. بنابراین، امروز نکات و ترفندهایی را به اشتراک می‌گذاریم که به شما کمک می‌کند حداکثر استفاده را از باتری‌های یو پی اس خود ببرید.

حدود عمر باتری UPS چقدر است؟

سیستم‌های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) برای محافظت از دستگاه‌های الکترونیکی در برابر قطع برق، نوسانات برق و سایر اختلالات الکتریکی ضروری هستند. با این حال، کارایی سیستم یو پی اس به شدت به عمر باتری یو پی اس بستگی دارد.

به طور کلی عمر باتری یو پی اس بسته به عواملی که در بالا ذکر شد می‌تواند از سه تا ده سال متغیر باشد. با این‌حال، توجه به این نکته مهم است که عمر باتری همیشه قابل پیش‌بینی نبوده و معمولا به عواملی همچون محل نگه‌داری باتری و همچنین نحوه استفاده از آن نیز برمی‌گردد.

در این بخش درباره عواملی که بر عمر مفید باتری و دستگاه یو پی اس شما تاثیرگذار است توضیح می‌دهیم.

مراقبت از باتری یو پی اس
جهت ثبت سفارش خرید باتری یو پی اس از صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.
1- نوع باتری UPS

نوع باتری یو پی اس عامل مهمی است که بر طول عمر آن تأثیر می‌گذارد. دو نوع باتری در دستگاه‌ های یو پی اس قابل استفاده است: 1- باتری‌ های سرب اسیدی (VRLA) که بینا باتری تولید کننده این مدل از باتری‌ های یو پی اس است، 2- باتری‌های لیتیوم یون (Li-ion). عمر مفید باتری‌های VRLA حدود سه تا پنج سال است و باتری‌های لیتیوم یون حدود پنج تا ده سال.

2- دمای محیط

دمای محیطی که باتری یو پی اس در آن قرار گرفته و مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز بر سلامت باتری تاثیرگذار است، دمای بالا باعث خراب شدن سریع‌تر باتری و طول عمر کوتاه آن می‌شود. بر عکس دمای متعادل باعث افزایش طول عمر باتری یو پی اس شما می‌گردد.

3- نحوه استفاده

نحوه استفاده از باتری و دستگاه UPS نیز می‌تواند بر طول عمر باتری و دستگاه تاثیرگذار باشد. قطعی متناوب برق و دشارژ مکرر باتری باعث کوتاهی طول عمر باتری شود، به همین ترتیب اگر باتری به طور مکرر در حالت کم شارژ تخلیه شود باعث ایجاد آسیب به باتری و کاهش طول عمر آن می‌شود.

4- تعمیر و نگه‌داری

نگه‌داری صحیح سیستم یو پی اس برای اطمینان از طول عمر باتری ضروری است. مرتباً سطح شارژ باتری‌ها را بررسی کنید و در صورت لزوم نسبت به تعویض آن‌ها اقدام نمائید.

5- کیفیت تولیدی باتری UPS

کیفیت باتری یو پی اس نیز در تعیین طول عمر آن نقش به‌سزایی دارد. باتری‌های باکیفیت تولیدکنندگان معتبر معمولا طول عمر بیشتری نسبت به باتری‌های کم کیفیت دارند.

نکاتی که درباره مراقبت از باتری باید بدانید.

 

باتری یو پی اس بینا باتری

1- باتری UPS خود را شارژ نگه دارید.

شارژ نگه‌ داشتن باتری یو پی اس برای اطمینان از این‌که می‌ تواند در صورت نیاز نیروی پشتیبان کافی را تامین کند، ضروری است. اگر از سیستم یو پی اس استفاده نمی‌ کنید، توصیه می‌شود باتری را هر سه تا شش ماه یک‌بار شارژ کنید تا سالم بماند.

2- مرتبا وضعیت باتری یو پی اس خود را چک نمائید.

بررسی منظم وضعیت باتری UPS می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات احتمالی باتری را قبل از بحرانی شدن شناسایی کنید. اکثر سیستم‌های یو پی اس دارای ویژگی‌ های داخلی نظارت بر باتری هستند که می‌تواند اطلاعاتی در مورد وضعیت و سلامت باتری ارائه دهد. توصیه می‌شود حداقل یک‌بار در ماه وضعیت باتری را بررسی کنید.

3- تعمیر و نگه‌داری منظم را سرلوحه کار خود قرار دهید.

انجام تعمیر و نگه‌داری منظم در سیستم UPS می‌تواند به اطمینان از سالم ماندن باتری شما و عمل‌کرد بهینه آن کمک کند. برخی از کارهای تعمیر و نگه‌داری که می‌توانند به افزایش زمان پشتیبان باتری یو پی اس کمک کنند عبارتند از: تمیز کردن سیستم UPS و ترمینال‌های باتری، تعویض باتری‌های قدیمی و اطمینان از این‌که سیستم UPS در فضایی با تهویه مناسب قرار گرفته است.

4- از بارگذاری بیش از حد سیستم یو پی اس خودداری کنید.

بارگذاری بیش از حد سیستم UPS می‌تواند باعث تخلیه سریع‌تر باتری و کاهش زمان پشتیبان‌گیری باتری UPS شود. اطمینان از این‌که سیستم UPS فقط برای تامین انرژی دستگاه‌هایی که برای پشتیبانی طراحی شده است استفاده می‌شود، ضروری است. در صورت نیاز به اتصال دستگاه‌های اضافی، توصیه می‌شود از یک سیستم UPS جداگانه استفاده کنید.

5- باتری‌های قدیمی را جایگزین کنید.

با گذشت زمان، باتری‌های یو پی اس تحلیل رفته و توانایی خود را برای نگه‌داشتن شارژ از دست می‌دهند. توصیه می‌شود باتری‌های یو پی اس را هر سه تا پنج سال یک‌بار، بسته به کاربرد و محیط نگه‌داری، تعویض نمائید. تعویض باتری‌های قدیمی با باتری‌های جدید می‌تواند به افزایش زمان پشتیبان‌گیری دستگاه UPS کمک کند و اطمینان حاصل کند که دستگاه‌های الکترونیکی شما در هنگام قطع برق و سایر اختلالات الکتریکی محافظت می‌شوند.

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما همراه عزیز و گرامی سایت بینا باتری مفید بوده باشد.

جهت مطالعه مقاله نحوه مراقبت از باتری موتورسیکلت به این لینک مراجعه نمائید.

جهت مراجعه به سایت اصلی این مقاله به این لینک مراجعه کنید.

جهت مراجعه به صفحه اصلی اخبار و مقالات بینا باتری به این لینک مراجعه کنید.

محتوای جدول