تلفن تماس: 22 14 42 35 - 051

باتری آبی، دستاوردی جدید برای حل مشکل باتری‌های سنتی

باتری آبی – پیشرفتی جدید در صنعت تولید باتری‌ها

باتری آبی دستاورد جدید دانشمندان موسسه تکنولوژی سلطنتی ملبورن، این فناوری جدید می‌تواند به غلبه بر خطراتی که توسط همتایان سنتی آنها ایجاد می‌شوند، کمک کند.

باتری آبی
توسعه باتری‌ای آبی بر پایه روی و منیزیم

باتری‌های لیتیوم یونی دنیا را تغییر داده‌اند، امکان استفاده از آنها در هر وسیله‌ای از خودروهای الکتریکی گرفته تا استفاده‌های طولانی مدت در تلفن‌های همراه را فراهم می‌کنند. اما این نوع از باتری‌ها به دلیل مواد داخلی استفاده شده در آنها ناپایدار هستند، که گاهی باعث ایجاد آتش‌سوزی و گاهی انفجار نیز می‌شوند.

حالا محققان می‌گویند که آنها باتری‌ای یونی فلزی آبی ( aqueous metal-ion batteries ) را توسعه داده اند که می‌توانیم آن را باتری آبی نیز بنامیم.

آنها از آب برای جایگزینی الکترولیت‌های آلی که در حال حاضر جریان الکتریکی را بین قطب‌های مثبت و منفی شناور می‌کند استفاده می‌کنند. این کار استفاده از این نوع باتری‌ها را ایمن‌تر کرده و همچنین به آنها امکان قطعه قطعه شدن و استفاده مجدد و یا بازیافت باتری را می‌دهد.

محققان موسسه تکنولوژی سلطنتی ملبورن همچنین ذکر کردند روشی که آنها ابداع نموده‌اند باعث شده که تولید این نوع از باتری ارزان تمام شود.

تیانی ما
تیانی ما – پژوهشگر ارشد موسسه تکنولوژی سلطنتی ملبورن
تیانی ما (Tianyi Ma)، از موسسه تکنولوژی سلطنتی ملبورن

“ما از موادی مانند منیزیم و روی که در طبیعت فراوان بوده، ارزان و کم سمی‌تر از جایگزین‌هایی هستند که در انواع دیگر باتری‌ها استفاده می شوند، استفاده می‌کنیم، که به همین دلیل باعث کاهش هزینه‌های تولید و کاهش خطرات برای سلامت انسان و محیط زیست می‌شود.”

سنگ منیزیوم
سنگ منیزیوم، عنصری ارزان قیمت و فراوان برای استفاده در نسل جدید باتری

تحقیقات جدید به دانشمندان امکان داده است که راندمان شارژدهی و عمر باتری‌های تولیدی خود را مشابه باتری‌های یون لیتیومی بسیار طولانی کنند، این کار به محققان کمک می‌کند تا اختلاف عملکرد محصول آنها با باتری‌های معمول یون لیتیومی را محدود کرده و بازار را برای این مدل از باتری‌ها آماده کنند.

پروفسور تیانی ما گفت: راندمان باتری‌های ما به طور قابل توجهی افزایش یافته و در مقایسه با باتری‌های لیتیوم یونی تجاری در بازار که از آنها برای استفاده‌های سریع و گاهاً در شرایط سخت در دنیای واقعی کاربرد دارد استفاده شود.

“با افزایش ظرفیت و عمر مفید چشمگیر، ما نه تنها فناوری باتری را پیشرفت داده‌ایم، بلکه طراحی خود را با پنل‌های خورشیدی نیز به خوبی یکپارچه کرده‌ایم، تحولی در ذخیره‌سازی انرژی تجدیدپذیر، کارآمد و پایدار.”

باتری‌های تولیدی این موسسه می‌توانند برای پروژه‌های بزرگی مانند ذخیره‌سازی شبکه و یک‌پارچه سازی با انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده شوند و همچنین خطر آتش سوزی‌های بزرگ را نیز از بین ببرند، حتی برای کاربردهای کوچک‌تر نیز می‌توان این باتری را توسعه داد.

پروفسور تیانی ما خاطر نشان کرد: “همانطور که فناوری ما پیشرفت می‌کند، کاربردهای دیگری از نوع ذخیره‌سازی انرژی در مقیاس کوچک مانند تامین انرژی خانه‌ها و دستگاه‌های سرگرمی مردم ممکن می‌شود.”

جهت مطالعه لینک اصلی مقاله اینجا کلیک کنید.

همچنین اگر تمایل به مطالعه اخبار و مقالات قبلی سایت دارید می‌توانید به این لینک مراجعه نمائید.

محتوای جدول